DDA – trauma traumie nierówna…

Podczas terapii DDA  należy pamiętać, że chociaż  Dorosłe Dzieci Alkoholików mają wiele wspólnych doświadczeń związanych ze wzrastaniem w alkoholowym domu, to jednak głębokość ich problemów jest różna. Tłumaczy to dlaczego dla części pacjentów wystarczająca jest typowa terapia dla DDA, natomiast  inni nie mogą na niej poprzestać i potrzebują terapii pogłębionej i długoterminowej . Warto zdawać sobie sprawę z tego, że  są DDA u których wytworzył się Zespół Stresu Pourazowego a są tacy  u których dodatkowo doszło jeszcze do zaburzeń osobowości, co wymaga  zdecydowanie dłuższego leczenia. Również same zaburzenia osobowości mogą przebiegać od form łagodnych do głębokich.

Pojęcie DDA z jednej strony ułatwia więc nazwanie problemu, ułatwia znalezienie terapii adresowanej dla DDA  i odnalezienie się we wspólnocie osób z podobną historią życiową.  Z drugiej strony pojęcie DDA może być niewystarczające i prowadzić do nadmiernych uproszczeń i nierealistycznych oczekiwań co do form oraz  długości trwania terapii.

Dzięki  licznym placówkom pomocowym  dla osób uzależnionych i ich rodzin, terapia DDA jest dosyć dobrze dostępna . Należy jednak pamiętać, że nierzadko  jest to terapia podstawowa i  w  przypadku poważniejszych problemów psychicznych u DDA, może być niewystarczająca. W takiej sytuacji  wskazane  jest jej pogłębienie.

2 Komentarze

Filed under Uncategorized

2 responses to “DDA – trauma traumie nierówna…

  1. Thor

    trzeba zacząć od tego, że terapeuci osób uzależnionych i współuzależnionych zazwyczaj nie dysponują kwalifkacjami do leczenia psychoterapeutycznego DDA/DDD. Jeśli ktoś mi nie wierzy, niech zobaczy sobie dokumenty na PARPA.

  2. Joanna

    W większych placówkach zazwyczaj są też zatrudniani terapeuci, którzy oprócz kwalifikacji nabytych w programie PARPA , mają dodatkowe kwalifikacje do pracy psychoterapeutycznej z DDA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s