WEWNĘTRZNE DZIECKO DDA cz.2

Dlatego właśnie Ego-Dziecko w Twoje dorosłe życie wnosi dominujące uczucia, odpowiada za radość życia, bunt lub pesymizm wyolbrzymiający problemy; dąży do bliskości i zabawy, walczy lub wycofane stroni od ludzi.

Sam najlepiej znasz swoje wewnętrzne dziecko, widzisz jego charakterystyczny rys, niepowtarzalność i mocne strony, ale ponieważ wychowało się w chorym domu dostrzegasz też to co wymaga skorygowania. Ty sam najlepiej wiesz czy Twoje Dziecko jest spontaniczne, zbuntowane czy nadmiernie przystosowane i z jakich niezaspokojonych potrzeb biorą się jego słabości.

Jeżeli to dostrzeżesz a następnie wyjdziesz na przeciw jego deficytom rozwojowym – to wtedy ono rozkwitnie i da z siebie to co najlepsze : obdarzy Cię energią, doda życiu kolorów i piękna, nie pozwoli Cię zaszufladkować i zaprosi do budowania wspaniałych związków. Bo to właśnie stan ego-Dziecko ma tę moc sprawczą żeby życie było fascynujące i nieprzeciętne. To jest jego najmocniejszą stroną.

Warto pamiętać że każdy błysk geniuszu ma swój początek w wewnętrznym dziecku, które jest ciekawe, odkrywcze, twórcze i nie poddaje się łatwo utartym poglądom. To właśnie w Dziecku bierze początek odkrycie Ameryki, wyprawa w kosmos, teoria względności bo to właśnie ten stan ego ma odwagę na własne marzenia, wizje i niezgodę na utarte schematy. To Ono wspina się na szczyty sztuki – bo nie boi się czuć i wyrażać więcej niż inni, bo nie boi się być osobą niepowtarzalną i wyjątkową.

I nawet jeżeli Dziecko zostało mocno poturbowane przez życie w swym alkoholowym domu, to jeżeli dasz mu to czego zabrakło kiedyś, to ono wróci do swojego pierwotnego stanu siły, radości, kreatywności i w nieprawdopodobny sposób wzbogaci Twoje życie.

Wewnętrzne dziecko” to jeden z moich ulubionych tematów, dlatego będę wdzięczna jeżeli zechcesz podzielić się swoimi opiniami w komentarzu tak aby Twoje przemyślenia i refleksje służyły również innym czytelnikom. Pozdrawiam. Joanna D.

COPYRIGHT (C) Joanna Dudniczenko
Kopiowanie tekstów na inne strony internetowe wymaga zamieszczenia imienia i nazwiska autora, tytułu tekstu oraz odsyłacza do strony internetowej https://ddablog.wordpress.com


3 Komentarze

Filed under Analiza transakcyjna, Identyfikacja z DDA, Uczucia DDA

3 responses to “WEWNĘTRZNE DZIECKO DDA cz.2

 1. andrzej

  Temat wewnetrznego dziecka bardzo mnie inspiruje. Jestem DDA po terapii, jednak czesto wracam do starych nawykow. Szukam czegos takiego jak: Warsztay terappii wewnetrznego dziecka. Czy znasz moze miejsce gdzie cos takiego jest organizowane. Znalazlem tylko cos w Holandi organizowane prze Piotra Karpowicza. Bede wdzieczny za pomoc.

 2. rafał

  Uczęszczam na grupę DDA od ponad roku i właśnie ostatnio był temat o wewnętrznym dziecku,nie rozumiałem tego ,,wewnętrzne dziecko” no skąd ale gdy trochę poczytałem to zauważywszy że faktycznie jest we mnie te zranione, zaniedbane, porzucone, nie kochane dziecko.Teraz wiem że warto zaopiekować się tym mały Rafałkiem,bo to on mi powiedział dlaczego nie potrafię rozmawiać z rodzicami patrzeć na nich itp.to właśnie te dziecko boi się że znowu będzie zranione, samotne,te dziecko nie chce bym ja dorosły Rafał pokochał ich takimi jakimi są.

 3. Otto

  Podobnie jak przedmówca czytając literature nijak nie moglem do końca zrozumieć tematu ‚wewnętrznego dziecka” jednak ostatnio udało mi sie wreszcie zrozumieć o co chodzi jak sie to ma do mojego sposobu odbierania rzeczywistości Dowiedziałem się tez ze mam bardzo słabego dorosłego i rodzica opiekuńczego stad brak granice i realizacja potrzeb 🙂

  w swoją droga super strona dużo mi dała choć jeszcze wiele przede mną

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s